СЬОГОДНІ В МІСТІ СІЧЕСЛАВІ(ОКУПАЦІЙНА НАЗВА ДНІПРОПЕТРОВСЬК) ВІДБУЛАСЬ РЕКОНСТРУКЦІЯ ФОРСУВАННЯ ДНІПРА НА ЧЕСТЬ ВИЗВОЛЕННЯ МІСТА 70 РОКІВ ТОМУ ВІД НІМЕЦЬКИХ ОКУПАНТІВ.
ГОЛОВНЕ, ЩО ХОТІЛОСЬ БИ ВІДЗНАЧИТИ ПЕРЕД ПРОСМОТРОМ ВАМИ ВІДЕО, ЦЕ ТЕ. ЩО НЕ ДИВЛЯЧИСЬ НА ВИСОКИЙ РІВЕНЬ І ПРИСУТНІСТЬ ПРЕЗИДЕНТА ДЕРЖАВИ НА ЦЬОМУ ЗАХОДІ. ВСЕ ВЕЛОСЬ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ, ТОБТО МОВОЮ СУСІДНЬОЇ ДЕРЖАВИ.
ЦЕ ЩЕ ЖАХЛИВІШЕ ВІД ТОГО, ЩО САМЕ НА ЦЬОМУ МІСЦІ БУЛИ ПОКЛАДЕНІ ТИСЯЧІ УКРАЇНЦІВ ЗАДІЯНІ З ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ, ЩО БУЛИ ПІД ОКУПАЦІЄЮ І ЯКИХ ЖУКОВ ЗІ СТАЛІНИМ ВВАЖАЛИ МОТЛОХОМ ЩО ТРЕБА ЗНИЩИТИ. САМЕ ТОМУ ЇХ КИНУЛИ СЮДИ НЕ ФАЛЬШИВЕ ФОРСУВАННЯ РІКИ, АБИ ВІДТЯГТИ СИЛИ НІМЕЦЬКОЇ ОБОРОНИ ВІД ГОЛОВНИХ НАПРЯМКІВ УДАРІВ СПРАВЖНІХ БОЙОВИХ ДИВІЗІЙ...
ГОЛОВНЕ, ЩО ХОТІЛОСЬ БИ ВІДЗНАЧИТИ ПЕРЕД ПРОСМОТРОМ ВАМИ ВІДЕО, ЦЕ ТЕ. ЩО НЕ ДИВЛЯЧИСЬ НА ВИСОКИЙ РІВЕНЬ І ПРИСУТНІСТЬ ПРЕЗИДЕНТА ДЕРЖАВИ НА ЦЬОМУ ЗАХОДІ. ВСЕ ВЕЛОСЬ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ, ТОБТО МОВОЮ СУСІДНЬОЇ ДЕРЖАВИ.
ЦЕ ЩЕ ЖАХЛИВІШЕ ВІД ТОГО, ЩО САМЕ НА ЦЬОМУ МІСЦІ БУЛИ ПОКЛАДЕНІ ТИСЯЧІ УКРАЇНЦІВ ЗАДІЯНІ З ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ, ЩО БУЛИ ПІД ОКУПАЦІЄЮ І ЯКИХ ЖУКОВ ЗІ СТАЛІНИМ ВВАЖАЛИ МОТЛОХОМ ЩО ТРЕБА ЗНИЩИТИ. САМЕ ТОМУ ЇХ КИНУЛИ СЮДИ НЕ ФАЛЬШИВЕ ФОРСУВАННЯ РІКИ, АБИ ВІДТЯГТИ СИЛИ НІМЕЦЬКОЇ ОБОРОНИ ВІД ГОЛОВНИХ НАПРЯМКІВ УДАРІВ СПРАВЖНІХ БОЙОВИХ ДИВІЗІЙ...
НАСПРАВДІ ВСЕ ВІДБУВАЛОСЬ ІНАКШЕ
І ЦЕ БУЛО НАБАГАТО СТРАШНІШЕ.
ЗАМОВЧУВАННЯ ЦЬОГО - ЦЕ ЗЛОЧИН ПРОТИ ЛЮДСТВА, ЯК І ЗАМОВЧУВАННЯ ІНШИХ ЗЛОЧИНІВ
НАЦІОНАЛ СОЦІАЛІСТІВ ТА КОМУНІСТІВ.
НАЦІОНАЛ СОЦІАЛІСТІВ ТА КОМУНІСТІВ.
День звільнення зі сльозами на очах по загиблих українцях
Саме там де будуть у Дніпрі святкувати дні 152 дивізії і кинули штрафників та "чорну піхоту" , або "чорносвиточників"на смерть, бо тут форсувати по справжньому ніхто не збирався.
Місце форсування були всіяне кров'ю українців, в більшості цивільних, яких навіть і не записували у солдати....А будуть імітувати, що штурмували саме солдати за старою радянською пропагандистською схемою...
Сам хотів це написати, та випередили. Дякую автору , що спромоглись сказати правду.
Мій друг розмовляв з одним з виживших тут штрафником, саме тоді я про таке форсування і взнав...
Місце форсування були всіяне кров'ю українців, в більшості цивільних, яких навіть і не записували у солдати....А будуть імітувати, що штурмували саме солдати за старою радянською пропагандистською схемою...
Сам хотів це написати, та випередили. Дякую автору , що спромоглись сказати правду.
Мій друг розмовляв з одним з виживших тут штрафником, саме тоді я про таке форсування і взнав...
Забуті злочини: форсування Дніпра (+ВІДЕО)
Пролог
Довго думав, як назвати матеріал і вирішив, що цей заголовок точний. Писати чергові оди радянській владі і «талановитим» командирам Червоної армії, які виграли війну з Німеччиною не збираюся - останнім часом бажаючих це робити досить. Хотілося б ще раз нагадати пишається і ностальгуючим, що війну виграли не Сталін і Жуков, а прості люди, які, виконуючи злочинні накази тодішніх керівників, мільйонами віддавали свої життя заради перемоги однієї потворною ідеології над іншою.
Верхом цинізму в коммуняцкой тарабарщині післявоєнного періоду є напис "Ніхто не забутий, ніщо не забуте" на пам'ятнику "Невідомому солдату". Сьогодні ми впритул підійшли до історичного вивчення цієї сторінки Другої Світової війни. Написана вона кров'ю багатьох тисяч людей, доля яких і донині залишається невідомою.
Примха Сталіна звільнити Київ до річниці революції коштувала тисячі життів
Відомо, що звільнення столиці України 1943 було приурочено до 26-ї річниці Жовтневої революції. Щоб виконати побажання Сталіна, тодішні воєначальники загубили сотні тисяч людських життів, але наказ головнокомандувача виконали. Гірка правда полягає в тому, що вже ніколи і ніхто не зможе підрахувати, скільки насправді людських життів було загублено радянськими полководцями (в першу чергу, маршалом Жуковим), щоб «порадувати» радянський народ і особисто вождя Йосипа Сталіна взяттям Києва до 7 листопада і іншими перемогами. Ось і зараз вірні учні і послідовники Жукова до чергового 7 листопада теж вирішили проявити історичну пам'ять.
Листівка з листів поширюваним по поштових скриньках дніпропетровців
Як бачимо, знову та ее радянська естеріка і той же пафос у стилі "Ніхто не забутий, ніщо не забуте". Але що взяти з політиків? Добре хоч їм уже мало хто вірить. Але є у нас в місті і люди, які дійсно не забули правду:
Про «Чорнопіджачників», або "чорносвиточників", або "чорну піхоту"
На війні без втрат не буває. Але під час форсування Дніпра полягли сотні тисяч людей, яким тодішня влада наказала форсувати Дніпро без зброї, військового досвіду і знань. Саме тому мова далі піде, про мобілізованих до Червоної армії із звільнених населених пунктів, прозваних у народі «піджачниками», «чорносвитниками», «чорною піхотою» через те, що нерідко вони йшли в бій без військового обмундирування.
Оскільки Збройні сили СРСР воювали «витратним способом», то вже з 1942 року вони почали відчувати труднощі в плані людських ресурсів (в армію стали закликати 17-річних, а також почалися масові мобілізації жінок і зниження медичних вимог для тих, хто раніше вважалася не придатними до служби). Але їх закликали військкомати, де дотримувалася правила звітності - тому зараз ці цифри більш-менш відомі. А ось на звільненій території все відбувалося інакше. Командування наступаючих військ з кінця зими 1942 року отримало право закликати людей прямо у війська. Маршовий поповнення не завжди встигали доставляти вчасно. І, якщо в попередніх боях були великі втрати, то вони восполнялись за рахунок чоловіків у тих населених пунктах, які щойно зайняли. Не рідко забирали навіть тих, хто не досяг призовного віку або вже вийшов з нього. Документація при цьому в гарячці битв далеко не завжди оформлялася. А, якщо і оформлялася, то, найчастіше, заднім числом, коли багато хто з покликаних «прямо у війська» вже загинули і залишилися неврахованими. З цієї причини нині ніхто точно не знає скільки їх було - є лише оціночні думки. Швидше за все, звичайно, мова може йти про кілька мільйонів.
Людей, які жили на окупованій території, відразу після звільнення польові військкомати відправляли в бій, на передову - без відповідної військової підготовки, без обмундирування, часто навіть без зброї. Вони гинули як справжні герої, але історією не були зазначені. Через колір цивільного одягу їх називали «чорною» піхотою.
«Чорну» піхоту або ж «чорнопіджачників» найчастіше використовували як перші ешелони при наступі Червоної Армії на найскладніших ділянках фронту. Звільнені з окупації чоловіки мали довести таким чином свою вірність Батьківщині.
Це були ті самі - здебільшого ненавчені військової справи, безправні «пораженці» і «оточенці», в силу різних обставин потрапили під німецьку окупацію, і тому з офіційної позиції радянських каральних органів - громадяни «другого сорту». Ось цим якраз - одну гвинтівку на трьох, пів-цегли в руки і як напуття: «Зброя добудете в бою!». А ззаду - заградотряди НКВС. Скільки «чорнопіджачників» загнали в крижані води Дніпра, скільки точно їх кануло в Вічність - вже не порахує ніхто ...
Такі люди, які за задумом тодішньої влади мали власною кров'ю «змити ганьбу перебування на окупованій території», було мобілізовано 300 тисяч - у битві за Дніпро їх загинуло приблизно 250-270 тисяч. Загальні ж втрати в цій битві досягли 380 тис.
Мобілізацією таких людей займалися польові військкомати, що складалися, як правило, зі взводу солдатів і кількох офіцерів. Забирали всіх здатних тримати зброю, навіть 16-17-річних хлопців. Все проходило нібито на законних підставах, адже напередодні Ставкою Верховного Головнокомандування, наказом від 9 лютого 1942 р. № 089, право призивати на військову службу було надано не тільки військовим радам армії, а й командирам дивізій, частин у необмеженій кількості. Найстрашніше те, що більшість з мобілізованих зовсім не мали військового досвіду, не проходили ніяких навчань, і їх без відповідної підготовки відразу кидали в бій. Зрозуміло, що більшість з них гинуло в першій же битві.
Из воспоминаний генерала Петра Григоренко:
«К осени 1944 года... людей в стране уже не было. Готовилась мобилизация 1927 года, т. е. семнадцатилетних юнцов. Но нам и этого пополнения не обещали. От 4-го Украинского фронта требовали изыскания людских ресурсов на месте – мобилизации воюющих возрастов на Западной Украине, вербовки добровольцев в Закарпатье и возвращения в части выздоравливающих раненых и больных. Нехватка людей была столь ощутима, что мобилизацию превратили, по сути, в ловлю людей, как в свое время работорговцы ловили негров в Африке. Добровольчество было организовано по-советски, примерно так, как организуется стопроцентная «добровольная» явка советских граждан к избирательным урнам».
Всего, по расчетам военного историка Б.В. Соколова, в Красной армии в годы войны служило около 46,5 миллиона человек, из которых, если верить официальным данным, для работы в промышленности и в военизированные формирования других ведомств было отозвано 3,6 миллиона человек. Таким образом, чистый призыв – 42,9 миллиона человек против чистого призыва в Германии в 15,9 миллиона человек, что составляет, соответственно, 20,5% от общей численности населения СССР в 1941 году и 19,7% от населения рейха в 1939 году.
Из 42,9 миллиона призывников около 12 миллионов должны составлять ополченцы и люди, призванные на местах непосредственно в части. «Судьба этих местных призывников с оккупированных территорий была особенно трагична, – пишет Б.В.Соколов в книге «Неизвестный Жуков: портрет без ретуши в зеркале эпохи».
И действительно – на них смотрели как на потенциальных изменников Родины и бросали, в буквальном смысле, на убой, чтобы у НКВД после войны было меньше работы по выявлению «неблагонадежных». Хотя «вина» этих людей заключалась лишь в том что, их бросили вместе со всем населением при отступлении Красной армии.
Одну из бессмысленных и беспощадных к собственным людям атак, предпринятых в декабре 1943 года в Белоруссии пополнением, поступившим из только что освобожденной Орловской области, хорошо запечатлел бывший командир взвода лейтенант Валентин Дятлов:
«Мимо, по ходу сообщения, прошла цепочка людей в гражданской одежде с огромными «сидорами» за спиной. «Славяне, кто вы, откуда? – спросил я.
– Мы с Орловщины, пополнение.
– Что за пополнение, когда в гражданском и без винтовок?
– Да сказали, что получите в бою...»
Удар артиллерии по противнику длился минут пять. 36 орудий артиллерийского полка «долбили» передний край немцев. От разрывов снарядов видимость стала еще хуже...
И вот атака. Поднялась цепь, извиваясь черной кривой змейкой. За ней вторая. И эти черные извивающиеся и двигающиеся змейки были так нелепы, так неестественны на серо-белой земле! Черное на снегу – прекрасная мишень.
І німець «поливав» ці ланцюги щільним свинцем. Ожили багато вогневих точок. З другої лінії траншеї вели вогонь великокаліберні кулемети. Ланцюги залягли.Командир батальйону кричав: «Вперед ... твою мать! Вперед! .. У бій! Вперед!Застрелю! »Але піднятися було неможливо. Спробуй відірвати себе від землі під артилерійським, кулеметним і автоматним вогнем ...
Командирам все ж вдавалося кілька разів піднімати «чорну» сільську піхоту. Але все марно. Вогонь противника був настільки щільним, що, пробігши пару кроків, люди падали як підкошені. Ми, артилеристи, теж не могли надійно допомогти - видимості немає, вогневі точки німці здорово замаскували, і, скоріш за все, основною кулеметний вогонь вівся з дзотів, а тому стрільба наших знарядь не давала потрібних результатів ».
Втрати серед цих невідомих "солдат" ніхто ніколи не вважав ...
Вже згодом після війни першими спробували привернути увагу суспільства до цієї проблеми тогочасні письменники. У листопаді 1943 року Юрій Яновський у статті «Шлях війни» вперше вжив словосполучення «чорна піхота». Через 23 роки вийшла у світ невеличка повість Міщенка «Батальйон необмундированих», в якій йшлося про мобілізованих чоловіків, які загинули восени 1943 року. У 1968 році Олесь Гончар торкнувся цієї теми в романі «Собор». Не обійшли стороною у своїх роботах цю проблему Захарченко, Дімаров, Дмитренко, Астаф'єв, Клімов.
Ось як описав цей процес у своїй автобіографічній «Пісні переможця» Григорій Климов: « Коли Червона Армія почала виганяти німців з України, то «домосідів» швиденько збирали, - цим займалися навіть не військкомати, а самі командири передових частин, - сунули їм знову гвинтівки в руки і, навіть не переодягнувши в шинелі, в чому були - у першу лінію бою! Їх так і називали - «піджачники». Береги Дніпра, як весняними квітами, рябіли трупами в різнобарвною цивільному одязі ».Найбільше щойно призваних до лав Червоної армії загинуло під час форсування Дніпра, коли людям, окрім німців доводилося боротися з водною стихією. Головний удар по ворогу в ставці було вирішено нанести силами 1-го Українського фронту з Букринського плацдарму, де дуже високий і крутий правий берег Дніпра, який до того ж був добре укріплений німецькими військами. Саме цей неприступний плацдарм довелося штурмувати необстріляним і беззбройним воякам.
За спогадами ряду очевидців тих страшних днів, часто солдати-новобранці йшли в бій «в громадянці», в якій були мобілізовані, і навіть без будь-якої зброї. Тодішні мобілізації і штурми досить яскраво змальовує відомий український письменник-фронтовик Анатолій Дімаров: « Ніяких медкомісій не було. На фронт забирали калік і хворих. Я вже у 20 років був інвалідом, сліпий і глухий від контузії, все одно взяли. І погнали нас на німецькі кулемети знаєте з чим? З половинками цеглин! Так другий геноцид проти українців був. Ми були не обмундировані, не озброєні. Нас гнали цілий день по лютому морозу, й пригнали в містечко, зруйноване дощенту. Видали ті половинки цеглин, показали величезний водойму, скутий кригою, і сказали чекати сигналу - ракети. А коли вона злетить, дружно висипати на кригу й бігти на ворога, який засів на протилежному боці за міцною огорожею, і ... вибивати його звідти полукірпічамі. А він хай думає, що це ... гранати. Назад повернути ніхто не міг, бо нам показали добре обладнані шанці, у яких через кожні три кроки сиділи смершівці з націленими нам у спину кулеметами. Мене врятувало лише те, що я вже порох нюхав і біг не в першому ряду, а у п'ятому. Ми добігли метрів за сто від тієї огорожі, німці нас підпустили. Ви уявляєте, голий лід, нема де сховатися! І як вдарили з кулеметів кинджальним вогнем! Хлопці переді мною падали, як підкошені, я теж впав і лежав, а солдат переді мною аж крутився від куль, що у нього потрапляли. Весь час на мене наповзав ... Потім німці почали стріляти з мінометів, чули про такі міни, які називали «квакушки»? Падає, вдаряється об лід, не вибухає, а підскакує вгору метрів на 4-5, тоді вибухає й осколки ідуть вниз. Як мене тими осколками не вбило? .. А потім вибух - і чорна яма, в яку я провалився.Мене санітари так і підібрали: з намертво затиснутою цеглиною у руках ».
Ще страшнішу картину описує його колега Віктор Астаф'єв - очевидець форсування Дніпра: « Найстрашнішими виявилися кулемети. Легкі для перенесення скорострільні емкашкі зі стрічкою на п'ятсот патронів. Усі вони були заздалегідь пристріляні і тепер, Каке б з вузьких шийок брандспойтів, поливали берег, острів, річку, у якій кипіло місиво з людей.
Старі й молоді, свідомі і не свідомі, добровольці й мобілізовані військкоматами, штрафники і гвардійці, росіяни і не росіяни - всі вони кричали одні і ті ж слова: «Мамо! Боженька! Боже! »І« Караул! »,« Допоможіть! "... А кулемети сікли та сікли, поливали різнокольоровими смертельними цівками. Хапаючись один за одного поранені й ті, кого ще не зачепили кулі, в'язками йшли під воду, річка вирувала, здригалася від людських судорог, пінилася червоними бурунами ».
Кількість загиблих було таким, що не всіх вдавалося навіть поховати по-людськи.Очевидці тих боїв згадують моторошні деталі: вода в Дніпрі в ті дні була буро-червоною від людської крові і солоної на смак: « Густо плавали у воді трупи з виклеванимі очима, що почали розкисати, з обличчями, які пінилися, наче намилені, були розбиті снарядами, мінами, зрешетили кулями ... Сапери, яких послали витягувати трупи з води і закопувати їх, не справлялися з роботою - надто багато було вбито народу ... А потім за річкою ж продовжувалося згрібання трупів, наповнювалися людським місивом все нові й нові ями, проте багатьох і багатьох полеглих на плацдармі так і не вдалося відшукати по балках, похоронити», - писав Астаф'єв.
На плацдарм 6 на 11 кілометрів кидалися свіжі підкріплення, які німці методично викошували артвогнем, бомбардуванням і кулеметами «під нуль», але вночі прибувало поповнення, яке так само «тануло» до темряви.
Інший очевидець боїв за Дніпро, відомий письменник Віктор Астаф'єв пізніше писав: « Коли з одного боку в Дніпро входили 25 тисяч воїнів, то на протилежному виходили - не більше 5-6 тисяч ».
Картина апокаліпсису на Дніпрі в спогадах того ж письменника-фронтовика Астаф'єва: « Ми просто не вміли воювати. Ми залили своєю кров'ю, завалили ворогів своїми трупами »- це теж Віктор Астаф'єв.
У 1990-х роках увагу на проблему «чорної піхоти» звернули вітчизняні наукові, одним з перших був доктор історичних наук Коваль, за його підрахунками, військові мобілізували на території України близько чверті мільйона 16 - 17 - річних хлопців.Зараз над цією тематикою працюють дослідники Король, Гриневич, Рибченко.
« Першими через Дніпро під страшним вогнем переправляли бійців штрафних батальйонів. Солдати пливли тримаючись за дерева, колоди, дошки, і тонули тисячами », - написав відомий російський історик, доктор історичних наук Віктор Король у своїй роботі« Битва за Дніпро: героїзм і трагедія ». Він вказав на майже повну відсутність коштів переправи: станом на 22 вересня 1943 року в розпал переправи на Букринському плацдармі знаходилося всього 16 понтонів.
За свідченнями, які вдалося зібрати, виявилося, що тисячі таких «чорнопіджачників» загинули як при форсуванні Дніпра, так і під час визволення Дніпропетровська.
«На хрена обмундіровивать і озброювати цих хохлів?»
Оскільки Збройні сили СРСР воювали «витратним способом», то вже з 1942 року вони почали відчувати труднощі в плані людських ресурсів (в армію стали закликати 17-річних, а також почалися масові мобілізації жінок і зниження медичних вимог для тих, хто раніше вважалася не придатними до служби). Але їх закликали військкомати, де дотримувалася правила звітності - тому зараз ці цифри більш-менш відомі. А ось на звільненій території все відбувалося інакше. Командування наступаючих військ з кінця зими 1942 року отримало право закликати людей прямо у війська. Маршовий поповнення не завжди встигали доставляти вчасно. І, якщо в попередніх боях були великі втрати, то вони восполнялись за рахунок чоловіків у тих населених пунктах, які щойно зайняли. Не рідко забирали навіть тих, хто не досяг призовного віку або вже вийшов з нього. Документація при цьому в гарячці битв далеко не завжди оформлялася. А, якщо і оформлялася, то, найчастіше, заднім числом, коли багато хто з покликаних «прямо у війська» вже загинули і залишилися неврахованими. З цієї причини нині ніхто точно не знає скільки їх було - є лише оціночні думки. Швидше за все, звичайно, мова може йти про кілька мільйонів.
Такі величезні жертви неозброєний людей були на совісті радянських військових командирів, які зневажливо ставилися до мобілізованих солдатів, не рахуючи їх життя цінною. Показовим у цьому плані є висловлювання заступника Верховного головнокомандувача Жукова на засіданні перед початком форсування Дніпра, свідком якого був офіцер з особливих доручень командувача 1-м Українським фронтом Ватутіна - Юрій Коваленко. На питання командирів, у що одягнути 300 тисяч мобілізованих, Жуков відповів: « Как во что? У чому прийшли, в тому воювати будуть! »Коли ж зайшла мова про озброєння призовників, цинізм маршала перейшов усі межі:« Автоматичним зброєю цих людей не озброювати! У них же за спиною заградотряди! Дай їм 300 тисяч автоматів - і з загороджувальних загонів нічого не залишиться. Вони всіх перекосів і чкурнут до німців. Трьохлінійку їм зразка 1891 роки! »Але заступник командувача 1-м Українським фронтом по тилу генерал Кулешов доповів, що на складах є тільки 100 тисяч трьохлінійок. Тоді командувач білоруським фронтом генерал Костянтин Рокосовський запропонував послати до Москви в Ставку кур'єра, який би доповів обставини і попросив допомоги з озброєнням та обмундируванням. І тут прозвучала коронна фраза Жукова: « Навіщо ми, друзі, тут голови морочимо. Нахрена обмундіровивать і озброювати цих хохлів? Всі вони - зрадники! Чим більше в Дніпрі потопимо, тим менше доведеться в Сибір після війни засилати ». Для Жукова взагалі життя солдата нічого не значила, головне досягти результату, якою ціною - це вже другорядне. Свою позицію з цього приводу він чітко висловив під час зустрічі з командувачем військами союзників Ейзенхауером у 1945 році, поділившись зі своїм колегою досвідом розмінування полів: « Коли ми наштовхувалися на мінне поле, то наша піхота атакувала його так само, якби його там не було . Втрати, які ми несли від протипіхотних мін, ми вважаємо рівними тільки тим, які б понесли від кулеметного вогню і артилерії, якби німці замість мінних полів вирішили захищати цю ділянку сильним військовим з'єднанням. Проте атакуюча піхота не підриває міни протитанкові. І після того, як вона проникає в глиб мінного поля і створює плацдарм, підходять сапери й роблять проходи, через які може пройти наша бойова техніка ». Ейзенхауер був шокований таким методом, адже він чудово розумів, що чекало американського командира, прояви він таку винахідливість, - ганьба, осуд та суд.
Епілог
... Хотів би завершити словами зі щоденника Олександра Довженка: « Я був учора на параді Перемоги ... Перед Мавзолеєм стояло військо і народ. Маршал Жуков прочитав урочисту і грізну промову Перемоги. Коли згадав про тих, що полягли в боях у величезних незнаних в історії кількостях, я зняв з голови головний убір.Озирнувшись, я помітив, шапки більше ніхто не зняв. Тридцять, якщо не сорок, мільйонів жертв і героїв ніби провалилися в землю, або зовсім не жили, про них згадали, як про поняття ... Перед величчю їх пам'яті, перед кров'ю і муками не стала площа на коліна, не замислилась, чи не зітхнула, не зняла шапки. Напевно, так і треба. Може немає »
Безмірні втрати, героїчна трагедія повернення Дніпропетровська - навряд чи привід для різного роду театралізованих вистав і політичних масовок, які останнім часом так модно влаштовувати у нас в місті і околицях з нагоди цієї дати - «свята визволення Дніпропетровська».
Червоний і солоний від крові Дніпро мало схожий на «свято» ...
Джерела: "Чорна піхота"
Из воспоминаний генерала Петра Григоренко:
«К осени 1944 года... людей в стране уже не было. Готовилась мобилизация 1927 года, т. е. семнадцатилетних юнцов. Но нам и этого пополнения не обещали. От 4-го Украинского фронта требовали изыскания людских ресурсов на месте – мобилизации воюющих возрастов на Западной Украине, вербовки добровольцев в Закарпатье и возвращения в части выздоравливающих раненых и больных. Нехватка людей была столь ощутима, что мобилизацию превратили, по сути, в ловлю людей, как в свое время работорговцы ловили негров в Африке. Добровольчество было организовано по-советски, примерно так, как организуется стопроцентная «добровольная» явка советских граждан к избирательным урнам».
Всего, по расчетам военного историка Б.В. Соколова, в Красной армии в годы войны служило около 46,5 миллиона человек, из которых, если верить официальным данным, для работы в промышленности и в военизированные формирования других ведомств было отозвано 3,6 миллиона человек. Таким образом, чистый призыв – 42,9 миллиона человек против чистого призыва в Германии в 15,9 миллиона человек, что составляет, соответственно, 20,5% от общей численности населения СССР в 1941 году и 19,7% от населения рейха в 1939 году.
Из 42,9 миллиона призывников около 12 миллионов должны составлять ополченцы и люди, призванные на местах непосредственно в части. «Судьба этих местных призывников с оккупированных территорий была особенно трагична, – пишет Б.В.Соколов в книге «Неизвестный Жуков: портрет без ретуши в зеркале эпохи».
И действительно – на них смотрели как на потенциальных изменников Родины и бросали, в буквальном смысле, на убой, чтобы у НКВД после войны было меньше работы по выявлению «неблагонадежных». Хотя «вина» этих людей заключалась лишь в том что, их бросили вместе со всем населением при отступлении Красной армии.
Одну из бессмысленных и беспощадных к собственным людям атак, предпринятых в декабре 1943 года в Белоруссии пополнением, поступившим из только что освобожденной Орловской области, хорошо запечатлел бывший командир взвода лейтенант Валентин Дятлов:
«Мимо, по ходу сообщения, прошла цепочка людей в гражданской одежде с огромными «сидорами» за спиной. «Славяне, кто вы, откуда? – спросил я.
– Мы с Орловщины, пополнение.
– Что за пополнение, когда в гражданском и без винтовок?
– Да сказали, что получите в бою...»
Удар артиллерии по противнику длился минут пять. 36 орудий артиллерийского полка «долбили» передний край немцев. От разрывов снарядов видимость стала еще хуже...
И вот атака. Поднялась цепь, извиваясь черной кривой змейкой. За ней вторая. И эти черные извивающиеся и двигающиеся змейки были так нелепы, так неестественны на серо-белой земле! Черное на снегу – прекрасная мишень.
Втрати серед цих невідомих "солдат" ніхто ніколи не вважав ...
Немає коментарів:
Дописати коментар